Změna názvu fakulty

Co je zač tato stránka?

V kolegiu informatické sekce probíhá při různých příležitostech opakovaně diskuze o názvu naší fakulty, který historicky opomíjí existenci informatické sekce, a o různých dopadech, které toto opomenutí může mít. Protože kolegium došlo ke shodě v názoru, že název fakulty by měl informatiku zahrnovat, připravilo k diskuzi mezi členy informatické sekce návrh na jeho opravu.

Návrh se momentálně diskutuje na úrovni kateder informatické sekce, tato stránka slouží jako centrální místo, kde je k dispozici vedle znění návrhu také stručné zdůvodnění, a kde je možné vyjádřit podporu formou připojení podpisu a případně návrhu preferovaného názvu. Pokud máte zájem připojit váš podpis k dopisu níže a máte účet v univerzitním informačním systému, použijte prosím tento online formulář, případně jednoduše napište mail na petr.tuma@d3s.mff.cuni.cz.




V Praze 15.5.2022

Tímto dopisem navrhuje informatická sekce Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy opravu zastaralého názvu fakulty. Starý název, platný od zřízení fakulty, opomíjí existenci informatické sekce jako jedné ze tří sekcí sdružených v rámci fakulty. Navrhujeme proto nový název:

“Fakulta matematiky, fyziky a informatiky”,
v překladu “Faculty of Mathematics, Physics, and Computer Science”,

při zachování jinak běžně užívaných zkratek typu “matfyz”. Opravu názvu pokládáme za přirozený krok a věříme, že se setká s pochopením u našich kolegů z dalších sekcí fakulty, k jejichž existenci se fakulta hrdě hlásí.

Podepsáni (seznam průběžně aktualizován, toto je verze ze 6.7.2022):

prof. RNDr. Jiří Sgall, DrSc. - proděkan informatické sekce

doc. RNDr. Tomáš Dvořák, CSc. - vedoucí Katedry softwaru a výuky informatiky
doc. Mgr. Barbora Vidová Hladká, Ph.D. - vedoucí Ústavu formální a aplikované lingvistiky
prof. Mgr. Michal Koucký, Ph.D. - vedoucí Informatického ústavu Univerzity Karlovy
prof. RNDr. Martin Loebl, CSc. - vedoucí Katedry aplikované matematiky
doc. RNDr. Iveta Mrázová, CSc. - vedoucí Katedry teoretické informatiky a matematické logiky
doc. Mgr. Martin Nečaský, Ph.D. - vedoucí Katedry softwarového inženýrství
prof. Ing. Petr Tůma, Dr. - vedoucí Katedry distribuovaných a spolehlivých systémů

RNDr. Martin Balko, Ph.D. - KAM
RNDr. Petr Božovský, CSc. - KTIML
doc. Ing. Lubomír Bulej, Ph.D. - KDSS
RNDr. Jakub Bulín, Ph.D. - KTIML
prof. RNDr. Tomáš Bureš, Ph.D. - KDSS
doc. RNDr. Ondřej Čepek, Ph.D. - KTIML
Adam Dingle, M.Sc. - KSVI
Mgr. et Mgr. Ondřej Dušek, Ph.D. - ÚFAL
Mgr. Pavel Dvořák, Ph.D. - IÚUK
prof. Mgr. Zdeněk Dvořák, Ph.D. - IÚUK
doc. Andreas Emil Feldmann, Dr. - KAM
Mgr. Lenka Forstová - SISAL
Mgr. Jakub Gemrot, Ph.D. - KSVI
doc. Mgr. Petr Gregor, Ph.D. - KTIML
Mgr. Radmila Hacklová - SISAL
Kateřina Hegrová - KSVI
doc. RNDr. Petr Hnětynka, Ph.D. - KDSS
doc. RNDr. David Hoksza, Ph.D. - KSI
prof. RNDr. Ing. Martin Holeňa, CSc. - KTIML
Mgr. Vojtěch Horký, Ph.D. - KDSS
RNDr. Jan Hric - KTIML
Mgr. Pavel Hubáček, Ph.D. - IÚUK
prof. Václav Chvátal, Ph.D. - KAM
doc. RNDr. Vít Jelínek, Ph.D. - IÚUK
RNDr. Jakub Klímek, Ph.D.- KSI
doc. RNDr. Jan Kofroň, Ph.D. - KDSS
Karolína Korvasová, M.Sc., Ph.D. - KSVI (preferovaný název Fakulta matematiky, fyziky a informatiky)
RNDr. Alena Koubková, CSc. - KDSS
Mgr. Martin Koutecký, Ph.D. - IÚUK
doc. RNDr. Martin Kruliš, Ph.D. - KDSS
doc. RNDr. Antonín Kučera, CSc. - KTIML
RNDr. Petr Kučera, Ph.D. - KTIML
Mgr. Vladan Majerech, Dr. - KTIML
RNDr. František Mráz, CSc. - KSVI
Güneş Neşe, M.Sc. - KSVI
doc. RNDr. Pavel Parízek, Ph.D. - KDSS
prof. Ing. František Plášil, DrSc. - KDSS
prof. RNDr. Jaroslav Pokorný, CSc. - KSI
Tobias Rittig, M.Sc. - KSVI
RNDr. Milan Straka, Ph.D. - ÚFAL
Mgr. Gabriela Suchopárová - KTIML
doc. Mgr. Robert Šámal, Ph.D. - IÚUK
doc. RNDr. Elena Šikudová, Ph.D. - KSVI
Ing. Andrea Šoltésová, Ph.D. - KSI
doc. Hans Raj Tiwary, M.Sc., Ph.D. - KAM
Mgr. Michal Töpfer - KDSS
doc. RNDr. Pavel Töpfer, CSc. - KSVI
Mykhaylo Tyomkyn, Ph.D. - KAM
doc. RNDr. Pavel Valtr, Dr. - KAM
Mgr. Pavel Veselý, Ph.D. - IÚUK
prof. RNDr. Peter Vojtáš, DrSc. - KSI
Mgr. Marta Vomlelová, Ph.D. - KTIML
Mgr. Petra Vysušilová - KTIML

Mimo pracoviště informatické sekce vyjádřili zájem podpořit opravu názvu fakulty také (seznam průběžně aktualizován, toto je verze ze 12.7.2022):

Martina Ciklamíniová - studentka (preferovaný název Fakulta matematiky, fyziky a informatiky)
Mgr. Mikuláš Peksa, Ph.D. - absolvent
Bc. Petr Sedláček - student




Ačkoliv jsme přesvědčeni, že potřeba opravy názvu je zřejmá, níže shrnujeme stručné komentáře z diskuze v rámci informatické sekce, formou FAQ (FAQ je nezávisle aktualizován, toto je verze ze 28.6.2022):

Je potřeba opravy názvu opravdu zřejmá?

Ano. Úlohou názvu je vystihnout charakter fakulty. Ta naše se skládá ze tří sekcí – matematické, fyzikální a informatické. Nabízí vzdělání ve třech příbuzných oborech – matematice, fyzice a informatice.

Informatická sekce má 35% absolventů bakalářského studia, 41% absolventů magisterského studia, 24% absolventů doktorského studia a 24% zaměstnanců (vše měřeno čísly ze závěrečné zprávy 2020).

Pokud bychom fakultu pojmenovávali dnes, nevybrali bychom současný název, protože je beze sporu chybný - opomíjí informatiku jako jeden ze tří hlavních vědních oborů rozvíjených na fakultě.

Čemu vadí současný název fakulty?

Název fakulty je mimo jiné jedním z faktorů ovlivňujících zájemce o studium. Těm chybný název naznačuje, že těžištěm aktivit fakulty je matematika a fyzika, ale nikoliv informatika. S tímto dojmem se setkáváme při různých příležitostech v komunikaci s uchazeči o studium – ti nezřídka rozdělují nabídky studia informatiky na ty “plnohodnotné”, na “informatických” fakultách jako je FI MU, FIT VUT, FIT ČVUT, a “přidružené”, na “neinformatických” fakultách jako je PEF ČZU. Stávající název nás staví do druhé kategorie. Podobně může chybný název působit i na diplomech našich absolventů.

Speciálním příkladem v této situaci je postavení FIT ČVUT a FEL ČVUT. Ačkoliv nelze říci, že by studium informatiky na některé z těchto dvou fakult bylo výrazně více či méně kvalitní, v roce 2020 obdržel FIT ČVUT 2317 přihlášek do bakalářského studia informatiky, zatímco FEL ČVUT pouze 937 (programy “Obecná informatika” a “Softwarové inženýrství a technologie”, další programy s částečným překryvem elektroniky a informatiky mohou přidat menší stovky).

Větší zájem o studium je přitom nutným předpokladem pro to, abychom mohli přijímací řízení lépe zacílit na vhodné uchazeče. V současné době není naše studium informatiky více výběrové než jinde – optikou přijímacího řízení přijme FIT ČVUT 50% přihlášených a zapíše se jich 42%, FEL ČVUT přijme 47% přihlášených a zapíše se jich 29%, MFF UK přijme 45% přihlášených a zapíše se jich 35% (vše měřeno čísly ze závěrečných zpráv 2019, čísla ze závěrečných zpráv 2020 jsou FIT ČVUT 36% a 35%, FEL ČVUT 43% a 29%, MFF UK 65% a 50%, zde se však již projevily důsledky pandemie COVID).

Uškodí fakultě oprava jejího názvu?

Ne. Stabilita názvu je argumentem spíše společenským než technickým. Fakulta je společným projektem, na jehož rozvoji se podílíme všichni, často po mnoho let – je proto přirozené, že citlivě vnímáme pozitivní stránky stability názvu fakulty. Přímo naše univerzita však jasně ukazuje, že stabilita není sama o sobě rozhodující hodnotou – jinak by stejný argument musel převážit při mnoha dřívějších příležitostech a my bychom se dnes nacházeli na některé z původních čtyř fakult Pražské univerzity, opevněni staletími stability.

Na přirozené obavy z dopadů opravy názvu lze odpovědět i pohledem na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, která svůj název podobně opravila v roce 2000. I bez tohoto příkladu lze jen těžko věřit, že by renomé fakulty stálo a padalo s opomíjením informatické sekce v jejím názvu.

Bude oprava názvu fakulty nákladná?

Jako příklad hladké změny lze uvést opravu oficiálního názvu celé univerzity. Název “Univerzita Karlova”, používaný od roku 1920, se od roku 1990 změnil na “Univerzita Karlova v Praze”, v roce 2016 byl pak opraven na dnešní “Univerzita Karlova”. Pro většinu akademiků snad s výjimkou změny šablon hlavičkových papírů nepředstavovala oprava názvu žádnou reálnou zátěž.

Proč právě tato varianta názvu?

Informatiku lze do názvu fakulty doplnit různými způsoby, vedle varianty "Fakulta matematiky, fyziky a informatiky" se nabízí například "Matematicko-fyzikálně-informatická fakulta". V diskuzích o konkrétní variantě jsou zmiňovány různé faktory - vedle délky také semantická výstižnost nebo podobnost českého názvu s anglickým překladem, silnou roli hrají osobní preference. V návrhu dopisu je uvedena varianta, která se v dosavadních diskuzích ukazovala jako nejvíce přijatelná, jako součást podpisu je možné navrhnout vlastní preferenci (formulář pro podpisy do 28.6.2022 neobsahoval pole pro preferenci, je možné ji doplnit dodatečně).

Proč právě teď?

Potřeba opravy chybného názvu je patrná již delší dobu, její naléhavost se zvyšuje s růstem informatické sekce i s růstem významu informatiky obecně. Ani konkurence v podobě sílících informatických fakult jiných univerzit pak dalšímu vyčkávání nenahrává.

Co zkratka?

Statut fakulty ani příslušná příloha Statutu univerzity zkratku názvu neurčují. Obecně návrh předpokládá zachování jinak běžně užívaných zkratek například v internetových doménách.

Kde lze návrh diskutovat?

Nejlepší je setkání se signatáři, jako pohodlná alternativa je k dispozici skupina pro online diskuzi.